Thumb Area Beagle Club
Mayville, MI

The new clubhouse at Bill Raymond’s was fantastic. As always Pam provided delicious food. It is really great to see a family working together like that.

Thank you to all the judges.

Congratulations to all the winners.

Congratulations to Clell Adkins for certifying Peaches to Rabbit Champ and to Rick Aube for certifying Sissy to Rabbit Champ

2/2/08 Results

45 Dogs total

Opens – 30
1st – Bring Um Back Jack – Dana Legue
2nd thru 5th – Off Game
6th – Spotted Gator – Alan Lyons
7th – Raymond’s Blue Cap Buck – Bill Raymond
8th – Wilmot’s East Side Flash – Ray Wilmot
9th – Peaches Adkins – Clell Adkins
10th – Rockburn’s Christopher’s Bounder – Eric Rockburn

Champs – 12
1st – Brown Ridge Zack – Leo Simmons
2nd – Wallace’s Bud Boy – Wallace Blackmer
3rd – Brown Ridge Little Sully (Sally) – Leo Simmons
4th – Legue’s Danny Boy – Fetting Kennel’s
5th – Rose’s Blue Cap Playful – Charlie Rose
6th – Legue’s Drifton Sarge – Nathan Shepherd
7th – Aube Patsy – Rick Aube
8th – Raymond’s Blue Cap Rock – Bill Raymond
9th – Boller’s Little Jill – Russell Kennel
10th – Buttermilk Tom Girl – Skip Ray

Grands – 3
1st – Aube’s Chloe – Rick Aube
2nd – Russell’s Patchwork Polly – Russell Kennel
3rd – Brown Ridge Brave Heart Scout – Leo Simmons

Bench

Champ – Brown Ridge Little Sully (Sally) – Leo Simmons {Sally is now a Grand Bench Champion}

Best of Show Open – Legue’s Dailey Hank – Corky Legue

Best Male - Legue’s Dailey Hank – Corky Legue
2nd Best Male – Beadle’s Jack Daniels – Nolan Beadle

Best Female – Rose’s Blue Cap Sky – Charlie Rose {Sky is now a Bench Champion)
2nd Best Female – Russell’s Patchwork Polly – Russell Kennel’s


2/3/08 Results

33 Dogs total

Opens – 21
1st – Tree Tops Two Track Ann – Scott and Hanna Johnson
2nd – Russell’s Misty III – Full Throttle Kennel
3rd – Kai-Yi-Run Angel – Wallace Blackmer
4th – Picked Up
5th – Picked Up
6th – Cooper’s Kally – Rick Cooper
7th – Beadle’s Jack Daniels
8th – Knickerbocker’s Black Bandit – Keith Knickerbocker
9th – Pine Valley Luci – Mike Papiez
10th – Brown Ridge Little Red – Bill Raymond

Champs – 10
1st – Brown Ridge Little Sully (Sally) – Leo Simmons
2nd – Legue’s Drifton Sarge – Nathan Shepherd
3rd – Peaches Adkins – Clell Adkins
4th – Boller’s Little Jill – Russell Kennel
5th – Brown Ridge Zack – Leo Simmons
6th – Singen Zing – Wallace Blackmer

Grands – 2
1st – Brown Ridge Brave Heart Scout – Leo Simmons
2nd – Russell’s Patchwork Polly – Russell Kennel

Bench

Champ – Brown Ridge Little Red – Bill Raymond

Best of Show Open – Brown Ridge Pretty Patty II – Leo Simmons

Best Male – War Paint – Armond Lombardz
2nd Best Male – Swift Hawk – Armond Lombardz

Best Female – Russell’s Misty III – Full Throttle Kennel
2nd Best Female – Russell’s Patchwork Polly – Russell Kennel’s

Best Puppy - Brown Ridge Pretty Patty II – Leo Simmons
2nd Best Puppy – Brown Ridge Get-Er-Done – Niklos Bilsky